OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Zinedine Yazid Zidane

Real Madrid                                          Juvestus Turín

Zinedine Yazid Zidane je bývalý francúzsky futbalista. Zidane sa narodil 23. júna 1972 v Marseille, časti Castellane. S futbalom začínal v klube US Saint-Henri, ktorý sídlil v Marseille, keď mal osem rokov. Vo veku 14 rokov odišiel zo Septemes a zúčastnil sa štvorročného juniorského kempu pre ligu, kde si ho všimol skaut klubu AS Cannes Jean Varraud. Jeho prvý zápas v Ligue 1 odohral, keď mal 17 rokov a jeho prvý gól strelil 8. februára 1991.

Zidane prestúpil do Girondins Bordeaux v sezóne 1992-93. Za klub dosiahol svoje prvé úspechy; vyhral Pohár Intertoto v roku 1995 a v sezóne 1995-96 sa prebojoval do finále Pohára UEFA, kde podľahli Bayernu Mníchov.

V roku 1996 prestúpil do turínskeho klubu Juventus FC. S Juventusom sa radoval z víťazstiev v lige (v rokoch 1997 a 1998), v roku 1997 vyhral taliansky superpohár a v roku 1996 Európsky superpohár a Interkontinentálny pohár. V Lige majstrov sa dostal v dvoch rokoch po sebe (1997, 1998) až do finále, ale víťazstvo nedosiahol.

V lete 2001 prestúpil do španielskeho tímu Real Madrid. Prestupová suma bola 76 miliónov eur, čo bola v tom čase rekordne najvyššia suma za prestup futbalistu. Zidane, ktorý získal ocenenie FIFA pre najlepšieho futbalistu 20. storočia, tam podpísal štvorročnú zmluvu. Počas jeho prvého roku v Reale dosiahol s klubom titul v La Lige a vyhral Ligu majstrov. V nasledujúcom ročníku potvrdil Real so Zidanom toto víťazstvo triumfom v Európskom superpohári.

Osobné ocenenia

Reprezentácia

Za francúzske národné futbalové mužstvo debutoval v priateľskom zápase proti Česku ako náhradník 17. augusta 1994. Zidane strelil v tomto zápase dva góly a dotiahol tak výsledok zápasu na remízu 2-2.

Zidane bol súčasťou tímu, ktorý vyhral majstrovstvá sveta 1998 na domácej pôde. Zidane hral aj na Eure 2000, ktoré sa konali v Holandsku a Belgicku a bol súčasťou tímu, ktorý tento turnaj vyhral.Na 27. mája 2006 odohral svoje sté vystúpenie v národnom drese v priateľskom zápase proti Mexiku.

Svoje pôsobenia na majstrovstvách sveta 2006 začalo Francúzsko slabými výkonmi, ale ich výkon gradoval, dostali sa až do finále turnaja, kde sa stretli s Talianskom. Zidane, ktorý bol kapitánom Francúzsku otváral skóre už v siedmej minúte zápase, keď premenil penaltu. Taliansko v 19. minúte vyrovnalo a zápas sa dostal až do nadstaveného času. V 110. minúte mal Zidane konfrontáciu s obrancom Talianska Marcom Materazzim (hlavou ho udrel do hrude), po ktorej bol vylúčený. Nenastúpil tak na penaltový rozstrel, v ktorom Francúzsko prehralo a majstrom sa stalo Taliansko. Aj napriek tomuto skratu získal Zidane zlatú loptu pre najlepšieho hráča turnaja. Kariéru ukončil po týchto majstrovstvách sveta.