OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

French Open

French Open, známy pod názvom Roland Garros je druhý zo štyroch tenisových turnajov najvyššej kategórie – Grand Slamu, každoročne hraný na prelome mája a júna. Názov získal po francúzskom vojnovom letcovi Rolandovi Garrosovi, ktorý v roku 1913 ako prvný preletel Stredozemným morom. Úvodný ročník sa konal v roku 1891 pod názvom Championnat de France Až do začiatku otvorenia éry tenisu v roku 1968 sa v angličtine pomenoval French Championships.

                          Logo

Od roku 1928 je dejiskom udalosti 8-hektarový tenisový areál Stade Roland-Garros. Predstavuje jediný zo štyroch najvýznamnejších turnajov veľkej štvorky hraný na otvorených antukových dvorcoch. Najväčším z dvadsiatich štyroch kurtoch je štadión Court Philippe Chatrier s kapacitou dosahujúcou takmer 15 tisíc divákov. Druhý veľký dvorec pre desať tisíc osôb nesie meno Court Suzanne Lenglen po ženskej tenisovej legende Suzanne Lenglenové.

Areály

Na prvý ročník grandslamu, ktorý se uskutočnil v roku 1891, mali prístup len hráči registrovaní ve francúzskych tenisových oddieloch. Vtom období dominoval Francúz Max Decugis s rekordnými ôsmimi amatérskymi titulmi. Premiérový ročník ženskej časti bol v roku 1897 a víťazkou sa v prvých troch rokoch stala Francúzka Adine Massonová, ktorá celkovo získala päť titul.

V roku 1925 bol Championnat de France poprvé otvorený i zahraničným amatérskym tenistom. Po francúzskom víťazstve „štyroch mušketierov“ – Reného Lacosta, Jeana Borotryiho, Henriho Cocheta a Jacquese Brugnona, nad družstvom Spojených štátov v Davis Cupe  v roku 1927 konanom vo Filadelfii, sa Francúzi rozhodli rýchlo vybudovať nový sportovný areál, na ktorom by obhajovali vo vyzývajúcom finále šalátovú misu. Tak vznikol zámer vzniku tenisového areálu Roland Garros, ktorý bol otvorený už v roku 1928. Od tohto dátumu sa v ňom každoročne koná grandslam French Open, do roku 1968 hraný pod názvom French Championships.

Antukový povrch na dvorcoch je relatívne pomalý, čo vedie k možnosti rozvinutia obranného štýlu hry. Víťazi sú obvykle vnímaní ako najlepší tenisti na antuke pre dané obdobie. Turnaj se neuskutočnil v obdobiach prvej (1915–1919) a druhej svetovej války (1940–1945). V sezóne 1968 došlo k otvoreniu turnaja pre profesionálov a od tohto roku názov grandslamu znie French Open.

Od sezóny 1972, kedy titul získala Billia Jean Kingová, nastúpila druhá perióda dominancie amerických tenistiek, ktorá skončila až rokom 1986. Behom tejto etapy vytvorila rekord v počtu siedmich titulov Chris Evertová, dve výhry zaznamenala takisto Martina Navrátilová, ktorá už v Paríži štartovala s americkým občianstvom. Od roku 1987 sa presadzovali Európanky, najviac  Nemka Steffi Grafová so šiestimi víťazstvami.

Martina Navrátilová

 

                       Billia Jean King

                               

                                                                                                                                           Steffi Graf

Od začiatku nového milénia začala španielská éra, kedy po výhrach Alberta Costu a Juana Carlose Ferrera, prišlo do roku 2012 sedem titulov Rafaela Nadala, jeho dominánciu od sezóny 2004 prerušil len v roku 2009 Švajčiar Roger Federer.

                                                                                                                  Raffael Nadal

Zberači loptičiek

Na French Open 2010 pôsobilo 250 zberačov loptičiek. Hovríme o mladých francúzskych chlapcov a dievčat, hrajúcich tenis, mezi dvanástym až šestnástym rokom života. Ich výber prebieha na základe podanej žiadosti, ktorých v roku 2010 prišlo okolo 2 500. Vybraní adepti podstupujú pred grandslamom viactýždennú prípravu.

Poháry pre víťazov

Mená víťazov súťaží dvojhier sú vyryté na poháry. Všetky sú vyrobené z čistého striebra:

  • víťazke ženskej dvojhry patrí pohár „Coupe Suzanne Lenglen“, pomenovaný po šesťnásobnej šampionke Suzanne Lenglenovej
  • víťazovi mužskej dvojhry patrí pohár „Coupe des Mousquetaires“ (pohár mušketierov), pomenovaný v roku 1927 po štyroch mušketieroch francúzskeho tenisu
  • víťazom mužskej štvorhry patrí „Coupe Jacques Brugnon“, pomenovaný po Jacquesi Brugnonovi
  • víťazkám ženskej štvorhry patrí pohár „Coupe Simone Mathieu“, pomenovaný po dvojnásobnej šampiónke Simone Mathieuovej
  • víťazom zmiešanej štvorhry patrí pohár „Coupe Marcel Bernard“, pomenovaný po šampiónovi Marcelvo Bernardovi