OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Letné destinácie

Najznámejšie letné destinácie

Všetky oblasti Francúzska majú čo ponúknuť svojim návštevníkom a dovolenky- chtivým turistom. V letných mesiacoch sú najnavštevovanejšími oblasťami pláže pri Atlantickom oceáne a Côte d´Azur, v zimných mesiacoch alpské lyžiarske strediská. Počas celého roka si tu určite príde každý na to svoje, stačí si len zvoliť tu pravú destináciu.

Alsasko

Hlavným mestom Alsaska je Štrasburg, sídlo  Európskeho parlamentu aj Rady Európy. Dominuje mu pieskovcová katedrála Notre Dame s nádhernými okennými mozaikami, očarí vás však aj šarm starej časti mesta s množstvom malých kaviarní, kanálmi riek a klasickou architektúrou. Južne od katedrály sa nachádza niekoľko múzeí, najznámejším je Múzeum moderného umenia (nájdete tu maľby Goyu, El Greca i Rubensa) v biskupskom paláci z 18. storočia. 
Dobrým spôsobom, ako objavovať krásy Alsaska, je vybrať sa po známej 160-kilometrovej trase
Route des Vins, ktorá vedie z Marlenheimu (západne od Štrasburgu) do Thann. Leží tu napríklad mesto múzeí Mulhouse, kde sú fascinujúce Múzeum automobilov, Múzeum železníc, ale aj múzeum potlače tkanín a Múzeum tapiet. Najznámejšou zastávkou na Route des Vins je mesto Colmar, hlavné mesto vinárskeho priemyslu v oblasti, ktoré očarí klenutými mostmi cez rieku Lauch a zrekonštruovanými drevenými domami s pestrofarebnými strechami. 
Ďalšou možnosťou je vybrať sa po Románskej ceste, na ktorej leží viac než 100 architektonických a umeleckých zaujímavostí; najznámejšie sú kostoly
Wissembourg a Rosheim a útulok Saints Pierre-et-Paul. Prírodné krásy môžete zasa obdivovať na "Route des Cretes", ktorá vás prevedie nádherným pohorím Vosges.

image

Aquitaine

Hlavným strediskom kraju viníc, luxusných letovísk, kúpeľov a rybárskych prístavov je Bordeaux, štvrté najväčšie mesto v krajine. V oblasti na úplnom juhovýchode Francúzska nájdete 240 kilometrov nádherných bielych pieskových pláží a v ich blízkosti množstvo známych letovísk ako napríklad Royan, Arcachon a Hossegor.

História regiónu siaha až do najstarších čias – v jaskyniach v blízkosti Les Eyzies, Meyral a Villars boli objavené stopy ľudskej činnosti staré 20-tisíc rokov. Oblasť s mnohými galskými usadlosťami bola neskôr dobitá Rimanmi, dlhý čas bola aj v rukách Angličanov. 

Hlavné mesto Bordeaux, „akoby zmiešané Versailles s Antverpami“ (Victor Hugo), je jedným z najlepších príkladov klasického európskeho mesta vystavaného v 18. storočí: slnečné ulice s klasickými architektonickými líniami, prekrásne záhrady a najväčšie námestie v Európe... Na počiatku rozkvetu mesta bola skutočnosť, že sa stalo jedným z najväčších dodávateľov vín do Anglicka a aj dnes je to jedno z najlepších miest na ochutnávanie vín na svete – najlepšie urobíte, ak sa vyberiete priamo do viníc na vidiek.

Vybrať sa môžete aj do mesta Dax, kde sú preslávené kúpele a bohato vyzdobená katedrála.

image

Auvergne

História Auvergne , oblasti „zámkov medzi vulkánmi“, siaha do 13. storočia. Samotné hlavné mesto leží na svätom vrchu, kde kedysi stál rímsky chrám boha Merkúra. Dnes môžete z tohto miesta pozorovať 30 kilometrov dlhý pás šesťdesiatich vyhasnutých vulkánov. V blízkosti môžete navštíviť zámok Parentignat - „Verseilles oblasti Auvergne“ - s kolekciou vzácnych starožitností, malieb a gobelínov.

image

Bretónsko

Bretónsko je najzápadnejším kútom Francúzska a Bretónci sú so svojim keltským pôvodom bližšie ku Škótom či Írom, než k Francúzom. Dlhé storočia nemohli Bretónci vo Francúzsku hovoriť svojim pôvodným jazykom, v súčasnosti je však bretónčina opäť na vzostupe a nedávno vznikla aj prvá televízia vysielajúca v bretónskom jazyku.

Bretónsko má ku Škótsku či Írsku blízko nielen kultúrne – podnebie je tu drsné, s častými dažďami, hlavným tradičným spôsobom obživy je rybárstvo, ľudia sú tu hrdí, pritom veľmi prívetiví a pohostinní. 

Turistov do Bretónska lákajú jedinečné festivaly so skvelou bretónskou hudbou a atmosférou (napr. júlový Cornouaille Festival v Quimper, augustový Interceltic Festival v Lorient či Stredoveký festival v Dinan v septembri), ale najmä stovky kilometrov fascinujúceho pobrežia s množstvom dramaticky pôsobiacich útesov a zálivov.

Ďalším lákadlom sú megalitické útvary z čias najstaršieho osídlenia na tomto území (spomeňte si na Asterixa a Obelixa - pochádzajú práve z Bretónska) – v blízkosti Carnacu sa k nebu týčia tisícky kameňov postavených približne pred 6000 rokmi v páse dlhom niekoľko kilometrov. Ide pravdepodobne o zvyšky kultových pamiatok ľudu z doby kamennej, ktorý pestoval kult slnka a mesiaca.

Jedným z najkrajších miest v Bretónsku a vo Francúzsku vôbec je mys Cap Fréhel na Smaragdovom pobreží. Tvoria ho strmé skalnaté útesy z červeného, šedého a čierneho pieskovca, ktoré sa zdvíhajú do závratnej výšky priamo z mora. Okolie mysu spolu s priľahlými neobývanými ostrovmi tvoria prírodnú rezerváciu.

Žiaden návštevník Bretónska neobíde ani mesto s opevnením St. Malo, ktoré vzniklo v 13. storočí a dnes je i známym strediskom jachtingu. Najväčšími mestami v Bretónsku sú Brest a Rennes.

image

Champagne

Áno – práve odtiaľto pochádza pravé Šampanské, jeho popíjanie však zďaleka nie je jedinou zaujímavou aktivitou, ktorú môžete v Champagne podniknúť.

Reims (Remeši), hlavnom meste oblasti, nájdete preslávenú katedrálu Notre Dame, kde bolo korunovaných 25 francúzskych kráľov. Rovnako ako ďalšia atrakcia v Reims – nádherná Bazilika St. Remi postavená v 11. a 12. storočí – je zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. O pár ulíc ďalej je ďalšie významné historické miesto z o niečo mladšej doby – v „Salle de Reddition“, v triede miestnej školy, podpísali v máji 1945 kapituláciu nemecké vojská. 

V meste La Ferte- sous- Jouarre môžete navštíviť starodávne hrobky, jedny z najstarších vo Francúzsku, a benediktínske opátstvo zo 7. storočia.

Významným centrom vinárstva je okrem Reims aj Epernay, ktoré leží len 25 kilometrov južne od hlavného mesta oblasti. Príjemnú atmosféru má mesto Troyes s polo drevenými domami v štvrti St. Jean zo 16. storočia a katedrálou Sv. Petra a Pavla.

image

 

Lorraine

Oblasť na križovatke kultúr má dve významné centrá: bývalú galskú baštu Metz a elegantné Nancy. V centre Nancy (chránené Unesco) nájdete majestátne námestie Stanislas, ktoré rozdeľuje mesto na staršiu a novšiu časť – v tej staršej vás určite zaujme palác Ducal z 13. storočia a starý kostol pri kláštore Condeliers; v krypte tu ležia všetci bývalí vojvodovia Lorraine.

Univerzitné mestečko Metz leží asi 50 kilometrov severne od Nancy a návštevníkov zaujme nevšednými kostolmi, múzeami, rozľahlými záhradami – a typickým slivkovým vínom, ktoré sa podáva vo všetkých kaviarňach. Katedrála St. Etienne je známa mozaikovou sklenenou výzdobou, najstaršie časti pochádzajú z 13. storočia, najnovšie z dvadsiateho. 

Múzeum La Cour d'Or sa môže pochváliť najzaujímavejšou galsko-románskou zbierkou vo Francúzsku.

Práve v oblasti Lorraine sa asi 65 kilometrov na západ od Metzu nachádza Verdun, miesto ťažkých bojov počas druhej svetovej vojny, kde dnes nájdete pozostatky bojových pevností a pamätníky.

image

Normandia

Normandia je krajinou histórie – aby sme boli presní, treba povedať, že najmä histórie vojenstva. O oblasť blízko britských ostrovov sa bojovalo v najstarších časoch, neskôr v časoch Johanky z Arku a tu sa začala aj invázia spojeneckých vojsk počas druhej svetovej vojny.

V Rouen, jednom z dvoch centier regiónu (druhým je Caen) si môžete prezrieť námestie, kde bola v roku 1431 upálená Johanka z Arku. Samozrejme to však nie je jediná atrakcia mesta rozdeleného – rovnako ako Paríž - riekou Seina. Určite vás zaujme aj jedna z najvznešenejších francúzskych katedrál či renesančná mestská veža a živé centrum s príjemnou atmosférou. 

V Rouen, ale najmä v meste Giverny, nájdete aj viacero miest, ktoré zvečnil maliar Claude Monet– v Giverny si môžete prezrieť múzeum v jeho bývalom vidieckom dome i slávnu záhradu s vodnými ľaliami.

Zrejme najpozoruhodnejším miestom v Normandii je však Mont Saint-Michel, mestečko s opátstvom z 14. storočia postavené na ostrovčeku v mori vzdialenom dva kilometre od pobrežia. S pevninou ostrov spája umele vytvorený násyp s cestou, ktorý nikdy nezaleje voda. Pri odlive voda klesá až o štrnásť metrov (ostrov sa vtedy ocitne uprostred piesčiny) a návštevníci môžu pozorovať, ako more priamo pred ich očami rýchlo ustupuje či naopak zalieva okolie ostrova.

Mont Saint-Michel je jednou z najväčších architektonických krás sveta a po Eiffelovej veži a Louvre tretia najnavštevovanejšia turistická atrakcia vo Francúzsku.

image

 

Provensálsko (Provence)

Hlavným mestom Provensálska je významný prístav Marseille. Zrejme najznámejším historickým centrom oblasti je Avignon. Slnečné mesto s romantickou atmosférou obkolesuje 13 kilometrov hradieb zo 14. storočia, veľkými atrakciami sú aj Pápežský palác a záhrady v Rocher des Doms či slávny most St. Bézénet.

Blízko Avignonou v Orange môžete vidieť Víťazný oblúk postavený na počesť Júliusa Cézara a obrovské, vynikajúco zachované divadlo z dôb cisára Augustusa. Zaujímavým zážitkom je aj návšteva miest Aix-en-Province a Nimes.  Symbolom Provensálska je vrch Mont Ventoux, na jeho úpätí nájdete jeden z najsilnejších vodných prameňov na svete – Fontaine de Vaucluse.

image


Riviera

Letoviská na Francúzskej riviére a Azúrovom pobreží (Cote d´Azur) patria k najvyhľadávanejším – a najdrahším – v Európe. Z jednej strane tiché Stredozemné more, z druhej strany majestátne Alpy, a vo všetkých letoviskách prvotriedny servis, noblesné promenády a príjemná klíma.

Okrem skvelých pláží a luxusných hotelov a obchodov tu však nájdete napríklad aj množstvo príjemných rybárskych mestečiek a prístavov (Antibes, Golfe-Juan, Juan-les-Pins, ...) Hlavným mestom regiónu je Nice, ani mená ďalších dôležitých letovísk vám však určite nie sú neznáme: Monaco, St. Tropez.

image